Sıkça Sorulan Sorular

Estetik cerrahi nedir?

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve\veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir. 

Estetik ameliyatlar ağrılı mıdır?

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

Ameliyat izi kalır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel sütür materyalleri kullanılır, çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı estetiği ameliyatlarında göz kapağı içinde, kulak operasyonlarında kulak arkasına gibi. Karın germe operasyonlarında ise iz sezaryan izinden biraz daha uzun olup bikini bölgesinde saklı kalır. 

Silikon kanser yapar mı?

Asla böyle bir kanıt yoktur. Silikonsuz bir kadının kanser riski ile silikonlu olanın aynıdır. Silikon aynı zamanda meme dokusunu öne çıkardığı için olası kanserin saptanabilmesini kolaylaştırır.

Silikon Patlar mı?

Yapılan çalışmalar ile protezler bir insanın hayatta kalamayacağı yüksek ve düşük basınçlara maruz bırakılmış ve herhangi bir problem görülmemiştir.

Silikonların belirli bir ömrü var mı?

Standart silikon implantların belirli yani sınırlı bir ömrü bulunmamaktadır. Uygulanan kişiler bir ömür boyu taşıyabilmektedirler.

Silikon emzirmeye engel mi?

Silikon implant uygulamasının emzirmeye hiçbir zararı yoktur.

Karın germe operasyonundan sonra doğum yapılabilir mi?

En az 1 sene beklemek kaydıyla hamile kalıp doğum yapılabilir.

Benleri aldırmak kanser yapar mı?

Yanlış bir inançtır. Zaten kanser olan veya riski taşıyan benlerin bugün bilinen başlıca tedavisi eksizyon yani cerrahi olarak alınmasıdır.

Estetik ameliyatlar herkese uygulanabilir mi?

Bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin dudak yarığı ortalama bebek 2 aylıkken, damak yarığı ameliyatı 1 yaşında, kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşında, meme büyütme estetiği ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere ve yüz germe ameliyatları 40 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

Riskleri nelerdir?

Estetik ameliyatların riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek risklerdir. Bunun dışında estetik ameliyatların kendilerinden kaynaklanan tehlikeler yoktur. Estetik ameliyat hayati organ ve dokularla ilgili bir girişim olmadığından hastaların sağlığının ya da yaşamının riske edilmesi söz konusu değildir.

Hipertansiyon, şeker, kalp hastalıkları estetik operasyona engel mi?

Bu durumlarda da kontrollü girişimler yapılmaktadır.Ancak gerekli testler sonrası değerlendirme daha uygun olur.

Operasyondan Önce Reçeteli İlaçlarımı Almalı mıyım?

Genel bir kural olarak pek çok kişide operasyon günü dahil tüm ilaçlar alınmalıdır. Kesilmesi gereken çok az ilaç vardır. Gene de bunları anesteziden önce sormalısınız. 

Gözlerimdeki Kontakt Lensleri Ne Yapmalıyım?

Güvenliğiniz için mutlaka çıkartmalısınız ve geldiğinizde bunları kullandığınızı belirtmelisiniz. 

Operasyon Sonrası İlaçlarımı Ne Zaman Almalıyım?

Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesiciler sık yazılır. Yazılan ilaçlara alerjiniz olup olmadığı sizin tarafınızdan da kontrol edilmelidir. Sonrasında bu ilaçları kullanabilirsiniz. 

Operasyondan Ne Kadar Zaman Önce Yeme-İçmeyi Kesmeliyim?

Normalde operasyondan 8 saat önce yeme ve içme kesilir. Bazı durumlarda bu süre değişebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız. Aksi durumlarda güvenliğiniz için operasyon bile ertelenebilir. 

Estetik ameliyatlar her yerde yapılabilir mi?

Hayati organ ameliyatları gibi riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar da tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

Ne kadar sürede iyileşme görülür?

Estetik ameliyat sonrasında genellikle aynı gün eve gitmek mümkündür. Bazı durumlarda ise 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlarda söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması 1 hafta içinde tamamlanır. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

Sigara içilmesinin estetik operasyona etkisi var mı?

Sigara içindeki toksik maddelerden dolayı dokular ve yara iyileşmesi üzerine olumsuz etkilidir. Estetik cerrahide sigara direkt olarak kalacak izleri etkiler.

Maliyet neye göre belirleniyor?

Maliyeti etkileyen faktörler kullanılan malzeme, ameliyat süresi, anestezi şekli, ameliyatın riskidir. Estetik cerrahinin sadece bir cerrahi branş değil sanat olduğu unutulmamalıdır. Maliyetten çok ameliyatın mükemmel olması önemlidir

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA