Saç Ekimi

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi, saç köklerinin donör alandan tek tek çıkarılarak saç olmayan bölgeye ekilmesidir. FUE tekniği sadece köklerin enseden (donör) alım tekniğidir. Yani kanalların açılması ve ekilmesi ile ilgili değildir. Bu nedenle; her merkezde yapılan FUE tekniği ile saç ekimi aynı sonucu vermez. Çünkü saç ekiminde iyi bir sonuç elde etmek için FUE tekniği dışında kanal açma ve ekim teknikleri de çok önemlidir.

FUT yönteminde ise iki kulak arası ense bölgesinden saçlı doku çıkarılır bölgeye dikiş atılarak kapatılır. Çıkarılan bu saçlı şerit 1’li,2’li,3’lü saç köklerine ayrıştırılır.

Saç ekimindeki en konforlu teknik FUE tekniğidir. Eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı bırakır. İyileşme süreci çok hızlıdır. FUE yönteminde herhangi bir kesi veya dikiş söz konusu değildir. Ağrısız ve acısız bir işlem olduğu için son yıllarda en çok tercih edilen tekniktir. FUT yöntemi FUE yöntemine göre çok daha eskide kalmış bir yöntemdir. İyileşme süreci ve kişinin normal hayata dönmesi daha uzundur. FUT’da kişinin ensesinde hiçbir zaman geçmeyecek dikiş izi kalır.

FUE, dünyada uygulanan en son ve en gelişmiş tekniktir. Bu yöntemde kökler alınırken çok küçük punch’lar kullanılır ve bu sayede donör alanda herhangi bir kesiye ihtiyaç olmadığından dikiş yapılmasına da gerek yoktur. Bunun sonucunda gözle görülür bir iz kalmayacaktır.

Saç Kökleri Nereden Elde Edilir?

Saç kökleri öncelikle kişinin iki kulak arasındaki ense bölgesinden elde edilir. Bu bölgeden alınabilecek köklerin miktarı yeterli değil ise kişinin vücudunun sakal, göğüs, karın ve sırt gibi diğer kısımlarından da kökler alınabilmektedir.

Günümüzde hala çim adam diye tabir edilen saç ekimleri yapılabildiğini görmekteyiz. Bu durum saç köklerinin yerleştirileceği kanalların dik açılıp açılmamasıyla alakalıdır. Eğer kanallar yatık açılırsa saçlar da yatık çıkacak ve gayet doğal görünen bir saç elde edilmiş olunacaktır.

Saç Ekiminin Aşamaları

ALIM AŞAMASI: Çok ince punch’larla, yani 0,6- 0,7 mm’lik özel uçlarla micromotor yardımı ile kökler çıkarılır. Uygun uçların kullanılması çok önemlidir. Mümkün olduğunca ense (verici) bölgenin travmatize edilmemesi gerekir. Oldukça yavaş ve titizlikle kökler çıkarılmalıdır. Saç köklerini alırken ense bölgesinde çok homojen bir alım yapılmalıdır. Verici bölgenin bütünlüğünün bozulmaması gerekir. Unutulmamalıdır ki kişinin daha sonraki yıllarda 2. ve 3. seansa ihtiyacı olabilir. Saç kökleri çıkarıldıktan sonra özel sıvı içerisinde ve soğuk ortamda muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde köklerin yaşam süresi kısalır. Çıkarılan kökler çok küçük doku parçacıklarıdır. Mümkün olduğunca hassas davranılmalıdır.

PLANLAMA VE SAÇ ÇİZGİSİ: Planlama saç ekiminde oldukça önemlidir. Doğru planlamanın yapılması saç ekimindeki başarı oranını gösterir. Hastanın açıklığının ne kadar olduğu, hangi bölgeye ne kadar kök ekileceği doğru şekilde tespit edilmelidir. Ayrıca saç çizgisi çizerken hastanın yaşı şuan ki saçlarının mevcut yapısı göz önüne alınarak doğal bir saç çizgisi belirlenmelidir.

KANAL AÇIMI: Kanallar köklerin yerleştirileceği cilde açılan küçük sıyrıklardır. Oldukça hassas bir çalışma gerektirir. Kanallar cilde paralel 40-45 derece açı ile kişinin doğal kendi saç yönünde olmalıdır. Biz klinik olarak kanal açımında LATERAL SLİT tekniğini uygulamaktayız. Bu tekniği Türkiye’de çok az yapan firma var. Oldukça zor ve zahmetli bir tekniktir. Zaman olarak LATERAL SLİT tekniği daha uzun sürer. Kanal esnasında doğru açı verilmezse ekilen köklerin hepsi dik çıkar ve kişi saçlarına şekil vermekte zorlanır, çim kafa görüntüsü olur. Ve bu kişiyi oldukça rahatsız eder. Kanal açarken kullanılan Slitin boyu ve çapı çok önemlidir. Slitler her saç yapısına göre değişmektedir. Çıkarılan kökün boyuna ve kalınlığına göre ayarlanmalıdır. Saçın ekim yapılan bölgeye tutunmasında ve yaşamını sürdürmesinde bu husus önemlidir.

EKİM AŞAMASI: Çıkarılan saç kökleri açılan kanallara grefti ezmeden, koparmadan büyük bir hassasiyetle yerleştirilir. Kişinin kendi saç yönüne doğru ekilmesi şarttır. Grefte ne kadar hassas davranırsanız sonuç o kadar iyi olacaktır. Yavaş çalışmak gerekir.

Saç ekiminde süre ne kadar kısa olursa ekim sonucu bir o kadar olumsuz ve kötü olacaktır. Saç ekimi titizlik isteyen bir iştir.

Saç Ekiminde Merak Edilen Sorular

FUE Yönteminin Avantajları Nedir?

FUE tekniğinde saç kökleri micromotor ile tek tek alındığından bölgede herhangi bir kesi ve dikiş yoktur. İyileşme süreci oldukça kısadır. Kişi en kısa sürede normal hayatına döner. Ekimden sonra köklerin alındığı ense bölgesinde bir iz kalmaz. Eski tekniklere göre çok daha rahattır.

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem midir?

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlemden önce bölgeye küçük  iğnelerle lokal anestezi ilaçları uygulanır. Kişi başlangıçta biraz acı hissetse de 5 dakikadan sonra bölge uyuşacağı için işlem boyunca kişi hiçbir şekilde ağrı duymaz.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saç Ekimi 18-60 yaş arası kişilere çok rahatlıkla yapılır. Kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığı sürece sağlık problemi teşkil etmez.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Bu süre hastanın saçının yapısına ve nakledilecek kök sayısına göre değişir. Büyük açıklığı olan kişilerde yüksek kök ekilecek ise (5000-6000) gerekirse operasyon iki güne bölünür.

Saç Ekiminde Tek Seansta Kaç Saç Teli Ekilir?

Kişinin verici bölgesi müsait olduğu sürece 1 seansta 5000 hatta 6000 grefte kadar ekim yapmak mümkündür. Bu da ortalama 10.000- 12.000 saç teli eder.

Tüm Açık Olan Bölge Tek Seansta Kapanır mı?

Kişinin verici bölgesi (ense) eğer müsaitse büyük açıklıklar 2-3 seansta kapatılır. Büyük açıklıkları tek seansta kapatmaya çalışmak doğru olmayabilir. Seyrek bir görüntü elde edilebilir. Çok sık bir çalışma yapılarak 2-3 seansta kapatılması en doğru olanıdır.

Saç Ekiminde Bölgeyi Tıraş Etmek Gerekir mi?

Saç köklerinin alınacağı ense bölgesini tıraş makinesi ile 1 numaraya kısaltmak zorundayız. Küçük açıklığı olan kişilerde (bölgesel dökülmeler) ekim alanını tıraş etmeden de saç ekimini gerçekleştirebiliriz. 

Saç Ekimi Tekniğinde Nelere Dikkat Ediliyor?

Saç köklerinin alınacağı ense (verici) bölgesinin bütünlüğünü bozmadan düzgün bir şekilde homojen çalışılmalıdır. Tek seansta enseyi komple boşaltmak doğru değildir. Unutulmamalıdır ki daha sonraki yıllarda kişinin 2. veya 3. seansa ihtiyacı olabilir. Verici bölge verimli kullanılmalıdır. Planlamanın çok doğru yapılması gerekir. Hangi bölgeye ne kadar saç ekileceği iyi tespit edilmelidir. Saç çizgisinin kişinin yaşına ve yüz hatlarına uygun doğala en yakın şekilde çizilmesi gerekir. Büyük bir hassasiyet ister. Kanallar açılırken cilde oldukça yatık, kişinin kendi saç yönlerine doğru açılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Uyulması Gereken Kurallar Nedir?

Saç ekimi sonrası ilk 1 hafta çok önemlidir. Bu 1 hafta içerisinde ekim yapılan alana herhangi bir şekilde vurma, kaşıma ve sürtünme yapılmamalıdır. Kişinin yatış pozisyonu önemlidir. İlk 7 gün sırt üstü yatmalı (yan ve yüz üstü yatması sakıncalıdır.) Aksi takdirde ekilen kökler zarar görebilir. İlk 1 hafta kişi ekilen bölgeyi aşırı güneşten ve yağmurdan korumalıdır. Ağır spor, deniz, havuz, hamam, sauna 1 ay uzak durulmalıdır. Saç ekiminden sonra jöle, sprey ve saç boyası gibi ürünleri 3 ay sonra kullanabilir. Saç ekiminden sonra saçlarınızı ilk 6 ay makasla kısaltınız. Tıraş makinası ve ustura 6 aydan sonra kullanabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Saç ekimi yaptırdıktan 2 gün sonra ekilen kökler yeni yerlerine tutunmaya başlar. İlk 1 hafta kabuklanma olur. Bu çok normaldir. 1 hafta- 10 gün sonra kabuklar dökülür. Ekimden sonraki 15 gün-3 ay arası ekim yapılan bölgede bir dökülme olur. Bu normal bir süreçtir. Kişinin endişelenmemesi gerekir. İlk saçlarınız 4. aydan itibaren minik minik çıkmaya başlar. Asıl formunu 6-8 ay da alır. Fakat süreç hala devam etmektedir. 1-1,5 yıl arası saçlarınız gerçek şeklini alır, saç tellerinizin hacmi ve kalınlığı artmış olur.

Saç Ekiminde 2. Seans Ne Zaman Gerçekleşebilir?

En erken 8 ay sonra 2. seansınız gerçekleşebilir. Fakat 1 yıl beklemek en doğru olanıdır. Verici bölgenin çok iyi iyileşmiş ve toparlamış olması gerekir.

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Kadınlara da saç ekimi gerçekleştirilebilir. Teknik tamamı ile aynıdır. Kadınlardaki saç dökülmesinin en büyük sebebi DUPA rahatsızlığıdır. DUPA rahatsızlığında bölgesel bir dökülme değil genel olarak komple bir seyrelme söz konusudur (ön, yan, tepe ve ense). Bu da sonucu biraz olumsuz etkileyebilir. Enseden alınan saç kökleri dökülme riski erkeklerdekinden daha yüksektir. Her şekilde kadınlara da saç ekimi gerçekleştirebiliriz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nedir?

Birçok nedeni vardır. Özellikle genetik yapısı çok önemlidir. Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık, Troid hastalıkları, yumurtalıklara bağlı hormonel düzensizlikler gibi sebepleri de sayabiliriz.

PRP Nedir?

Platelet Rich Plazma, trombosit yönünden zenginleştirilmiş Plazma uygulamasının kısaltılmış adıdır. PRP vücutta hangi bölgeye uygulanıyor ise bu bölgedeki kök hücrelerini uyarıp aktif hale getirerek dokunun yenilenmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici özelliği vardır iyileşme sürecinde oldukça etkilidir.

PRP Destekli Saç Ekimi Nedir?

Biz her saç ekimi yaptığımız kişiye PRP uygulaması yapmaktayız. PRP kişinin kendi kanından elde edilir. Özel tüpleri vardır. Kişiden aldığımız 10-20 ml’lik kanı santrifirüj ederek işlemden geçiririz. Ayrıştırılan plazmayı saç ekimi yapılacak bölgeye küçük küçük iğnelerle cilt altına veririz. Saç köklerinin bulunduğu özel kaplara dökeriz. Ve en son arka ense bölgesine masaj yaparak plazmayı yediririz.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA