Rinoplasti

Rinoplasti, burnun görünümünü değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Temel amacı, yüzün diğer parçalarıyla uyumlu, doğal görünümlü, sağlıklı bir burun elde etmektir.

Rinoplasti; genetik olarak veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarları düzeltebildiği gibi, bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Rinoplastinin Kapsamı

Kemerli ve büyük burunların doğal görünümüne kavuşturulmasının yanı sıra, burundaki yamuklukların düzeltilmesi, burun ucu estetiği (tipplasti), burun delikleri ve kanatlarını şekillendiren uygulamalar da rinoplasti kapsamına girer. Ayrıca solunum sorunlarını gideren deviasyon ve konka tedavisi de rinoplasti operasyonu ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genel anesteziyle gerçekleştirilir ve ortalama 1-2 saat sürer. Operasyon, burun içinde yapılan kesilerle kapalı veya burun dışında yapılan milimetrik bir kesinin tüm burun yapısını ortaya çıkarmasıyla açık yapılabilir. Sadece burun ucu estetiği operasyonları, uygun şartlarda, lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Operasyonlarda burundaki kemik ve kıkırdak doku üzerine eklemeler veya eksiltmeler yapılır. Görünüm bozukluğuna eşlik eden solunum problemleri aynı operasyon içinde, eş zamanlı giderilir.

Bazı estetik ameliyatlarda buruna doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilebilir.

Tedavi Süresi Nedir?

Operasyonun ardından hasta, aynı gün içinde veya ertesi gün taburcu edilir. Sızıntının çok olduğu durumlar haricinde sadece burun içi örtüsü dikilir ve burun üstüne koruyucu kalıp yerleştirilir.

Operasyon bitince göz çevresine soğuk uygulaması yapılır ve hasta 3-4 saat içinde yiyip içebilecek duruma gelir. Ameliyat sonrasındaki morluk ve şişmeler hastaların sadece küçük bir bölümünde görülmekle birlikte, olduğu taktirde 3. günde azalmaya başlar. Burnun şekli ilk ayda belirginleşse de 6 ay – 1 yıl içinde tamamen oturur.

 

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA