PRP

Vücutta hasar gören dokuların onarımı ve yenilenmesi, kanda bulunan “platelet” isimli hücrelerle yapılır. PRP, platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın, hasarlı bölgeye enjeksiyonuyla başlatılan hızlı onarım sürecidir.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Plazma uygulaması, kişiden alınan bir miktar kanın santrifüj cihazında ayrıştırılması ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın hasarlı bölgeye enjekte edilmesiyle yapılır. Enjeksiyonda hasarlı dokuya, normalde kan dolaşımıyla taşınandan 2 ila 4 kat fazla platelet gönderilir. Buna bağlı olarak onarım daha hızlı ve güçlü bir şekilde başlar.

PRP nereye uygulanır?

Bir hücre yenileme yöntemi olan PRP, yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut kısımlarına uygulanır. Ayrıca lazer ya da peeling gibi uygulamalardan sonra cildin hızla yeniden yapılanmasını sağlar. İyileşmesi uzun süren yara ve çatlaklarda kullanıldığı gibi, saç dökülmesi tedavisinde, tedavinin etkisini artıran bir unsurdur. Saçlara uygulandığında, zayıflamış saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi azaltır.

PRP sadece enjeksiyonla mı yapılır?

PRP, bir maske yardımıyla veya özel hazırlanacak bir kreme karıştırılarak da uygulanabilir. Ancak deri altı uygulamalar daha hızlı sonuç verir.

PRP’nin yan etkileri var mıdır?

PRP, hastanın kendi kanından hazırlandığı için herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece doğal süreci hızlandırır.

Herkes PRP yaptırabilir mi?

Platelet sayısı yetersiz olan kişiler ve kanser hastaları PRP tedavisinden yararlanamaz.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA