Meme küçültme

Meme büyütme operasyonlarının aksine meme küçültme, genellikle estetik kaygıların ötesinde, daha sağlıklı olmak için yapılan bir uygulamadır. Gelişim, hamilelik ya da aşırı kilo alımına bağlı olarak büyüyen memeler, omuz ve sırt ağrısı, duruş bozuklukları, meme altında kızarıklık ve kaşıntı, mantar gibi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Meme küçültme ameliyatından önce, büyümenin hormonel sorunlarla ilişkisi saptanır ve büyümenin devam edip etmediği araştırılır. Ayrıca memede ağrılı veya ağrısız kitlelerin varlığı, enfeksiyonlar ve önceden geçirilmiş olabilecek operasyonlar saptanır.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından meme boyutlarına, deri ve meme bezi özelliklerine göre uygulanacak tekniğe karar verilir. Anestezi altında gerçekleştirilen operasyon 2- 4 saat arası sürebilir.

Memenin büyüklüğü yağ dokusundan kaynaklıyorsa, meme şekli düzgün ve deri elastikse, sarkma yoksa sadece vakumla yağ emme işlemi yapılır. Ancak sarkma varsa, göğüslere form vermek amacıyla, meme başı olması gereken yere yükseltilir ve üst kısımdaki boşalmış alanlar doldurulur. Ayrıca koltuk altına yayılmış göğüs daha dar bir alana toparlanır, fazla deri ve meme dokusu çıkarılır.

Tedavi Süresi Nedir?

Operasyondan 4 saat sonra ayağa kalkmanıza izin verilse de hastanede kalış süresi 1 veya 2 gündür. Ameliyat bölgesindeki sızıntının atılması ve dokuların kan toplamaması için 1-2 gün süreyle dren kullanılır. Göğüs bölgesi bir hafta sargılı kalır ve ardından 1 hafta kullanılacak ince bantlar takılır. Meme küçültme operasyonlarında, kullanılan tekniğe göre bir miktar iz kalır, ancak 6. aydan itibaren belirgin ölçüde azalır.

Ameliyat sonrasında emzirme etkilenir mi?

Meme başı ve süt kanalları arasındaki ilişkinin bozulup bozulmayacağı, sizin kararınıza ve kullanılacak tekniğe bağlıdır, muayene sırasında her iki durumun artıları ve eksileri anlatılır. Meme dokusundan alınacak miktar da süt üretimi ve salgılamasını etkileyecektir.

Memelerin ne kadar küçüleceği nasıl belirleniyor?

Meme büyüklüğü ve sarkıklığının yanı sıra, doğal görünüme ulaşmak da belirleyici etkenler arasındadır.

Ameliyattan sonra iz kalacak mı?

Günümüzde kullanılan teknikler sayesinde, ilk 6 ay J harfi veya tek bir düz çizgi ve ya ters T şeklinde bir iz olur ve zamanla azalır. Erken dönemlerde, bazı koyu tenli kişilerde, izlerde belirginlik, kızarma ve kaşıntı görülebilir. Bu durum ilaç tedavisi gerektirir. 6 ayın ardından izlerde gözle görülür bir azalma olacaktır.

Ameliyat memede his kaybına neden olur mu?

Meme başının taşınma mesafesi ve küçültmenin miktarına bağlı olarak meme başında kısmen his kaybı yaşanabilir.

Sutyen takmak gerekir mi?

İlk bir ay, sürekli özel toparlayıcı sutyenlerin takılması gerekmektedir. Kullanımın 3 aya kadar uzatılması tavsiye edilir. 

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA