Meme büyütme

Meme büyütme amacıyla, meme protezi, yağ enjeksiyonu, hazır dolgu maddeleri ile memeye hacim verme gibi yöntemler kullanılmaktadır. En sık uygulanan prosedür meme protezleridir ve bu uygulamada iki çeşit silikon protez kullanılır: Yuvarlak ve göz yaşı damlası modelleri. Bu modellerin seçimi, istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapılır. Aralarındaki en temel fark, göz yaşı modelinin göğsün üst kısmında daha az dolgunluk sağlamasıdır.

Protezler şekil dışında, içerik olarak da silikon jel dolu ve serum dolu olarak ikiye ayrılır. Silikon jelle dolu protezler görünüş ve kıvam olarak meme dokusuna daha yakındır. Serum, yani tuzlu su dolu protezler ise daha akışkan ve gevşek olurlar, ancak yerleştirilmeleri daha kolaydır.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatları ortalama 1-2 saat sürmektedir.

Göğüste protezin yerleştirilebileceği iki alan bulunur. Meme bezinin arkasına veya göğüs kasının arkasına yerleştirilebilirler. Serum dolu protezlerdeki gevşeklik dezavantajı, protezin göğüs kası arkasına yerleştirilmesiyle telafi edilir.

Protez vücuda meme altı çizgisi, meme başı veya koltuk altından yerleştirilir. Protezin giriş noktası, yerleştirileceği alan, şekil ve büyüklüğü pek çok faktör göz önünde bulundurularak belirlenir. Deri yapınızdan meme başının şekil ve konumuna, spor alışkanlıklarınızdan vücut şeklinize ve boyunuza kadar tüm faktörler gözden geçirilmeli, size en uygun ve en doğal görünümü sağlayacak seçimler yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, kullanılacak olan protezin türü ve hacmi, kesinin yapılacağı bölge, protezin kas altına veya kas üstüne yerleştirilmesi işlemleri kişiye özel olarak belirlenir. Bu değişkenlerin hiçbiri, herkeste mutlak bir olumlu ya da olumsuz sonuca neden olmaz. İdeal sonuç için kişiye uygun yöntemi uygulamak esastır.

Tedavi Süresi Nedir?

Genel anestezi altında yapılan ameliyatın ardından pansuman yapılır ve sporcu sütyeni giydirilir. Ayrıca ameliyat bölgesindeki sızıntıları dışarı atan, kan ve ödem toplanmasını engelleyen dren kullanılır. Dren 24 veya 48 saat sonra çıkarılır ve bir gün içinde hastaneden çıkabilirsiniz.

Ödemin yoğun olduğu iki günü dinlenerek geçirmenizde ve kollarınızı fazla hareket ettirmemenizde fayda vardır. 3. günde ödemin azalmasıyla birlikte günlük yaşamınıza dönebilirsiniz ancak 3 hafta boyunca spor yapmaya başlayamazsınız. 4. gün göğsünüzdeki bandajlar çıkarılır ve iki hafta boyunca dikişlerinizi koruyacak, banyo yapmanıza olanak tanıyacak ince bir bant kullanırsınız. 3 gün içinde hafifleyen ağrılarınız 5 günde tamamen geçmiş olur.

Her ameliyatta olduğu gibi, ilk 3 ay kızarıklık devam eder. 1 sene içinde yara izi vücut rengine oldukça yaklaşır ve belirsizleşir. Protezin takıldığı noktadan bağımsız olarak, doğru noktalara özenle atılmış dikişler sayesinde yara izi neredeyse hiç belli olmayacak hale gelir.

Protez memede his kaybına yol açar mı?

Çok nadir ve geçici olmak üzere meme ucunda uyuşukluk görülebilir. Kalıcı uyuşukluğa %5 oranında rastlanmıştır.

Silikon protez emzirmeyi engeller mi?

Hayır, engellemez. Ancak 6 aylık ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hamile kalınması önerilmez. Ayrıca protezler süt üretimini ve salgısını da bozmaz.

Protez dışında yöntemler var mı?

Memeye dolgunluk sağlamak için çeşitli dolgu maddeleri ve yağ enjeksiyonları kullanılabilir. Ancak etkileri geçicidir ve özellikle yağ enjeksiyonunda erimeyi engellemek için 3-6 ay arayla uygulamayı tekrarlamak gerekir.

İleride sarkma olur mu?

Ameliyat öncesinde bir sarkma yoksa, sonrasında da sarkma görülmez. Ancak zamanla protezde hafif bir aşağı kayma görülebilir, bu da protezin kendi ağırlığıyla ilgili bir gevşeme durumudur.

Meme protezi kansere neden olur mu?

Memeye ve diğer organlara yerleştirilen silikon protezlerin kansere neden olup olmadığı konusunda pek çok araştırma yapılmıştır. Bunların sonucunda protezler ve kanser arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA