Lıposuctıon

Liposuction, fazla yağların vücut içinde parçalanarak vakumla çekilmesi yöntemidir. Boyun, karın, bel, sırt, kol, kalça, basen, bacak gibi yağ dokusunun yoğun olduğu tüm bölgelere uygulanabilir. Elastik derilerde çok iyi sonuç verirken, deri gevşekliği durumunda tek başına yeterli olmaz ve derinin gerilmesini gerektirir.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Yağ yoğunluğu olan bölgelerde küçük kesiler oluşturulur ve buralara tüpler yerleştirilir. Daha sonra yağlar vücut içinde parçalanır ve vakumla çekilir. Son yıllarda liposuction işleminde vibrolipo, vazer ve lazerlipo gibi yenilikler yapılmıştır. Lazer (Accusculpt, Smartlipo, Slimlipo) kullanımıyla yağların vücut içinde daha kolay parçalanması sağlanır.

Küçük alanlara yapılacaksa lokal anestezi, daha geniş alanlarda damardan alınacak ilaçla uyuşturma ve lokal anestezi kullanılır. Cilt gerdirmeye ek olarak yapıldığında ve farklı alanlara tek seferde uygulandığında genel anestezi tercih edilir.

Tedavi Süresi Nedir?

Operasyondan sonra hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Farklı ve geniş alanlarda uygulama yapılıyorsa, bir gece hastanede kalmak yararlı olacaktır. Operasyonun ardından özel bir korse veya vücudu saran elastik bir giysi-çorap giyilir. Bu sayede hareket etmek kolaylaşırken, ödem azaltılır. Yağların alındığı bölgede, ilk dönemde, morluk, şişlik ve uyuşukluk görülür ancak bu durum geçicidir. İlk hafta ödem nedeniyle değişiklik görülmez ve kilo azalması algılanmaz. İkinci haftada ödem dağılır, 4-6 hafta içinde ise sonuçlar p oranında belli olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction vücutta şekil bozukluğuna yol açar mı?

Yağların vakumla alınmasının ardından, deri elastikse, sıkılaşma kolayca sağlanır ve şekil bozukluğu görülmez. Deri elastik değilse, gerdirme işleminin uygulanması gerekir.

Tekrar kilo alırsam ne olur?

Liposuction, vücudun yağ depolayan bölgelerine yapılır. Bunlar, kilo alımında yağ birikimi olan kısımlardır. Liposuction yağ depolama özelliğini azaltır. Yani işlem sonrasında kişi diyetine dikkat etmez ve tekrar kilo alırsa, yağ birikimi işlem yapılan bölgelerden ziyade genel olarak gerçekleşir ve kilo alımı vücuda daha dengeli yayılır.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA