Labioplasti

Labioplasti, vajinadaki iç ve dış dudakların büyüklüğü ve bunun sonucunda sarkması sonucunda vajinanın doğal haline getirilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Vajinadaki iç dudaklar (labia minör), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapılardır. İç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğaldır ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması estetik görüntüyü bozar ve fonksiyonel bazı sorunlar getirir. Operasyon sonrası hem vajinada doğal bir görünüm elde edilir hem de kişi bikini ve pantolon gibi giysileri daha rahat giyer ve vajinal enfeksiyonlar ile vajinada olumsuz-yetersiz hijyen riski azalır.

Bazen durumlarda labium majus olarak adlandırılan dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir. Bu da cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Bu durumda labiumlar labioplasti ameliyatı ile normal boyutlarına indirilebilir, doğal görünümüne kavuşturulabilir.

Tedavi Süreci

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur.

Lokal veya hastanın isteği ve cerrahın da onayıyla genel anestezi altında yapılabilen operasyonlar ortalama 1 saat sürer.  Operasyon sırasında kullanılan dikişler eriyen cinsten olduğu için operasyon sonrasında dikiş alma sorunu bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında bölgeye herhangi bir pansuman uygulanmaz. Hasta, ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşamaz, ameliyat bölgesinde aşırı derecede ağrı ve yanma olmaz. Operasyonun ardından gelen 2 – 3 günlük sürede görülen hafif miktarda yanma ve hassasiyet hissinin oluşması normal karşılanan bir durumdur. Operasyondan 2 gün sonra hasta duş almaya başlayabilir. Hastanın dikişlerinin iyileşmesi yaklaşık 1 haftalık bir sürede tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra ameliyat izi kimsenin anlamayacağı bir şekilde iyileşir.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA