Karın germe

Abdominoplasti, diyet ve egzersize cevap vermeyen, birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesinde sarkmalar olan kişilerin yaptırabileceği bir karın germe ameliyatıdır. Sorunlu bölge, göbek altındaki bölümle sınırlıysa miniabdominoplasti, karnın tamamını kapsıyorsa abdominoplasti, beli kapsayacak kadar geniş bir alansa çevresel abdominoplasti uygulanır. Kilo vermeyi veya doğum yapmayı düşünen kişilerin operasyon için beklemeleri tavsiye edilir.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Standart bir ameliyat olmayan abdominoplastide karındaki yağlar ve sarkık haldeki deriler alınır ve karın kasları gerilerek sağlamlaştırılır. Bu operasyon bir şişmanlık tedavisi değildir ve hasta, operasyondan önce olabildiğince fazla kilo vermelidir. Tam abdominoplasti 2 ila 5 saat sürerken, miniabdominoplasti 1-2 saat içinde tamamlanır. Operasyon genel anestezi altında yapılır.

Tedavi Süresi Nedir?

Operasyon sonrasında hastanede kalış süresi tam abdominoplastide 2 veya 3 gecedir. Miniabdominoplastide ise genellikle 1 gece hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyatlı bölgeye sızıntıların atılması ve kan toplamaması amacıyla 24-48 saat süreyle dren takılır ve basıncı ayarlanabilen bir karın korsesi giyilir. Bu korse, ameliyat bölgesini hareketsiz tutacak ve şişmeyi azaltacaktır. Operasyonun ardından, karın bölgenizde gerginlik olmaması için gövdenizin belinizden 45 derece yükseltildiği bir pozisyonda yatmanız gerekir. Birkaç saat sonra sıvı, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeye başlayabilirsiniz.

Üçüncü günden itibaren vücutta biriken ödem azalmaya başlar. Ameliyat sonrası ilk ayağa kalktığınızda belden bükük, öne doğru eğilir bir vaziyette yürümeniz gerekmektedir. Sonrasında her gün birkaç derece daha dikleşmek suretiyle yaklaşık 10-12 gün sonra, normal pozisyonda, dik olarak yürüyebilirsiniz. 2 haftadan itibaren yavaş yavaş sosyal hayatınıza dönebilir ve duş alabilirsiniz. 4 haftadan önce havuz ve denize girmeniz, 6 hafta boyunca ağır işler yapmanız, solaryum, sauna, buhar banyosu, güneşlenme ve spor gibi aktivitelere katılmanız önerilmez.

Ameliyat izi ilk 3-4 ay kırmızı ve kaşıntılı olabilir. 6. aydan sonra rengi açılacaktır ancak 2 yıl sonra bile ince bir ameliyat izi görülecektir. Bu izin bikini çizgisi içinde kalmasına özen gösterilir.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA