Dolgu

Dolgu, vücutta bulunan yapısal maddelerden ve bunların kimyasal muadillerinden elde edilen, alerjiye neden olma riski düşük maddelerdir. Yüzdeki çizgi ve kırışıklıkları gidermek, dudak ve elmacık kemikleri gibi alanları dolgunlaştırmak amacıyla kullanılır.

Dolgunun etkisi uzun süreli fakat geçicidir. Sentetik dolguların etkisi daha uzun sürmekle birlikte, alerji riski daha düşük olan hyaluronik asit gibi, vücutta doğal olarak bulunan yağ ve dokular tercih edilmektedir.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Deri, göz, eklem ve kas dokusunda bulunan hyaluronik asit, doldurulacak bölgeye göre farklı molekül ağırlıklarındadır. Uygun miktar ayarlanarak özel iğnelerle enjekte edilir. İstenen dolgunluk düzeyine göre 1 ila 5 seans arası uygulama yapılır. Uygulamanın ardından hassasiyet, kızarıklık, hafif morluk ve şişlikler görülebilir ancak bunlar geçicidir.

Dolgu nereye uygulanır?

Mimikler nedeniyle çukurlaşmış veya zamana ve yer çekimine bağlı olarak hafif sarkmış alanlarda kullanılır. Burun ve dudak arasındaki çizgileri, dudakların kenarında ve üstünde beliren çizgileri, kaz ayaklarını, kaş arasındaki ve göz çevresindeki derin çizgi ve oyukları, derin sivilce ve yara izlerini gidermekte kullanılır. Ayrıca dudaklara ve elmacık kemiklerine dolgunluk kazandırır.

Dolgular kaç çeşittir?

Dolgu tipleri, kalıcı sentetik dolgular, geçici dolgular, yağ ve doku enjeksiyonları olarak üçe ayrılır. Sentetik dolguların etkisi daha uzun sürmekle birlikte, alerji riski daha fazladır.

Dolgunun yan etkisi var mıdır?

Vücuttaki doğal bir madde olan hyaluronik asitle yapılan dolgularda, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, nodül ve renk değişikliği görülebilir.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA