Botox

Clostridum botulinum bakterisinin salgıladığı bir protein olan botox, kaslara giden elektrik iletilerini bloke ederek, kas fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Bu sayede kasılmalar engellenir ve ciltteki kırışıklar azalır.

Botox alın bölgesindeki çizgileri, çatık kaşların neden olduğu kırışmayı, göz kenarlarında ve altlarında meydana gelen çizgileri, dudaklardaki dikey çizgileri ve boyun kırışıklarını giderir. Ayrıca kaşları ve dudak kenarlarını yukarı kaldırmakta, burun ucunun kaldırılmasında kullanılır.

Bir diğer uygulama alanı ise el, ayak, yüz ve koltuk altındaki terlemenin giderilmesidir.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Botox uygulamaları özel iğnelerle, sorunlu bölgedeki kasın içine enjekte edilerek yapılır. Cilt temizliğinin ardından cildi uyuşturan bir krem kullanılır, kısa süre beklenir. Uygulama noktalarını belirlemek için kişinin çeşitli mimikler yapması istenir. İstenen kasların içine gerekli dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botox etkisi ne zaman görülür?

Yapıldıktan 2 gün sonra etkisini göstermeye başlayan botox’un tam etkisi 1 hafta içinde ortaya çıkar.

Botox etkisi ne kadar sürer?

Kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, etki 4-6 ay arası devam eder.

Botox yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Botox uygulamasından hemen sonra günlük yaşamınıza devam edersiniz. Ancak uygulama yapılan bölgelere 2 gün masaj yaptırmamanız, makyajınızı temizlerken fazla bastırmamanız ve ovuşturmamanız gereklidir. Ayrıca 2 gün egzersiz programlarınıza ara vermeniz faydalı olacaktır.

Botox’un yan etkileri var mıdır?

Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadiren, bazı vücutlar ilacın hazırlanmasında kullanılan A tipi toksine direnç gösterebilir. Bu da botox’un etki göstermemesine neden olur. Böyle durumlarda daha az kullanılan B tipi toksinle yeniden uygulama yapılır.

Botox yüzü şişirir mi?

Botox sadece kas hareketlerini engelleyerek istenmeyen çizgileri ortadan kaldırır. Şişirmez, çünkü bir dolgu maddesi değildir.

Bu yazı sizin için yararlı oldu mu?

DOKTORUNUZA
DANIŞIN

Lazer Liposuction ile Vücut Şekillendirme

Vücut şekillendirme operasyonlarında en son teknoloji olan lazer liposuction’la ilgili bilgiler.

Daha Fazla

Estetik cerrahiyle ilgili tüm bilgler ve gelişmeler YouTube videolarımızda. Takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun!

ABONE OL

SIKÇA SORULAN SORULAR

KAFANIZA TAKILAN SORULARIN CEVABI BURADA

Estetik operasyon ve uygulamalara dair pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA